Za moderním uměním do bývalé továrny

Uprostřed přírody na úpatí Jizerských hor najdete historický, průmyslový a nově i umělecký skvost, který se vymyká představě regionální reality. V Jablonci nad Nisou totiž letos na jaře otevřela své brány největší soukromá galerie moderního umění na severu Čech. Na 850 metrech čtverečních se tady budou střídat dvě výstavy ročně.

Nebývalý objekt se jmenuje Nisa Factory a za jeho vznikem stojí sklářská firma GB Beads, která vyrábí skleněné perly. Mimořádný prostor, ve kterém je galerie umístěna, rozhodně stojí za pozornost. Jedná se totiž o bývalou přádelnu Herzigovy textilní továrny, jejíž historie se píše už od roku 1825. Kdysi patřila podnikateli Herzigu Isaacu Mautnersovi, jednomu z nejvýznamnějších továrníků celého regionu.

Později se tady vyráběla bižuterie, pak ale areál dlouhá leta chátral, a když ho před dvanácti lety koupila současná majitelka Zuzana Slámová, byl už v žalostném stavu. Zuzaně Slámové se ale podařilo budovu zachránit a zároveň si splnit sen o vlastní galerii současného umění. Nisa Factory přitom není jen galerií, ale i centrem pro vědu a technologie. „Chci, aby to bylo místo pro setkávání lidí různých generací i názorů. Aby jim pomohlo rozkrýt nejhlubší emoce i nejlehčí nápady tohoto světa, které chtějí být objeveny,“ říká Slámová.

Aktuálně v Nisa Factory najdete třeba expozici skleněných perlí a bižuterie, která vzdává hold regionálnímu řemeslu a tradici. Navštívit se dá i současný výrobní provoz, a můžete tak na vlastní oči vidět, kolik práce se skrývá i v jednom korálku.

No items found.

KAM DÁL

Buďte jako místní a nenechte si ujít radost v podobě návštěvy vietnamského bistra Lien Quān. Lidé restauraci bez nadsázky milují, stejně jako její majitelku Lien Hoang. Její úsměv vás odzbrojí už ve dveřích. A jídlo? Budete se vracet! A když si po obědě budete chtít dát výbornou kávu, stačí popojet kousek do Liberce a zajít třeba do slavné Mikyny nebo si dát v poklusu jedno ve FofrKafe. Na vytrávení se pak dá podniknout výšlap na Ještěd.

JAK SE TAM DOSTAT

Nisa Factory
Janovská 132/39
466 04 Jablonec nad Nisou

Ukázat na mapě
Tip partnera speciálu

ZÁŽITEK Z CESTY

Cestu na sever Čech jsme si chtěli trochu užít, a tak jsme se projeli i po horských silnicích a v zatáčkách, které občas umějí pořádně rozhoupat. Naplno jsme vyzkoušeli elektromechanickou kontrolu stability náklonu. Je rychlejší a účinnější než kterýkoli dosavadní hydraulický systém a nový model Range Roveru díky ní na silnici perfektně sedí. Odpružení se navíc samo v předstihu dvou a půl kilometru nastavuje podle toho, kam a po jakém povrchu Range Rover pojede. Satelity, internet, kamery, počítač, software… Tohle ve spojení se vším železem pod vámi zařídí, že pocit jako z německých silnic zažijete i v Libereckém kraji.

Chci zažít
Úspěšné Česko jsme pro vás zmapovali v nejnovějším Range Roveru páté generace #landroverapproved 

V novém Range Roveru můžete vyjet kamkoliv. Na pastvinu i večer do opery

Tohle je asi jediné auto na světě, ve kterém přes den můžete nahánět krávy po pastvinách, pak si s wapkou užít čtvrt hodiny radosti při smývání bahna a večer v něm ve fraku a lakovkách vyrazit na koncert do opery.

Celý článek