Za funkcionalismem s novým šmrncem

Jeďte do Brna. Proč? Už zase? Ale jistě, teprve před pár měsíci tam totiž ožil (staro)nový skvost, který ještě voní novotou, a přitom dýchá i historií. Je to hotel, jmenuje se Avion a je to funkcionalistická perla. O tom ostatně svědčí fakt, že spolu se slavnou vilou Tugendhat tvoří dvojici národních kulturních památek funkcionalismu v Brně. 

Jen pozor: až půjdete centrem moravské metropole, je potřeba se v České ulici dívat pořádně. Avion je totiž mimořádný i tím, že měří na šířku pouhých osm metrů (je tak jedním z nejužších hotelů v Evropě) a snadno by se dal přehlédnout. Což by ovšem byla škoda.

Hotel z roku 1928, jehož podobu navrhl architekt Bohuslav Fuchs, byl dvanáct let zavřený a posledních pět let v něm probíhala rekonstrukce. Světu se konečně otevřel letos v březnu. Stylové vybavení nebo třeba barevná výmalba některých stěn s modrou, žlutou a červenou barvou se opakuje i v detailech vybavení pokojů a společně přesně odkazují na inspiraci školou Bauhausu. Rekonstrukce, při níž byla nejtěžší obnova takzvaných magnezitových podlah, nevycházela jen z původních plánů architekta Bohuslava Fuchse, ale i z projektu Evy Jiřičné.

Aby si člověk užil podařenou rekonstrukci a potěšil se hravým funkcionalismem, nemusí se nutně v tomhle čtyřhvězdičkovém hotelu s terasou (z níž je mimochodem báječný výhled) ubytovat. Pro rychlejší návštěvy je v jeho přízemí i kavárna a bistro.

No items found.

KAM DÁL

Jestli se rozhodnete nakonec v Avionu i přespat, vyzkoušejte netradiční zážitek, který v Brně nabízí Little Urban Distillery. Podniku, který ve svých padesáti založil Robert Urbánek, který pálí jeden z nejlepších ginů v republice. Vyzkoušet se u něj dá třeba řízená degustace nebo si vlastní gin můžete i vyrobit. Na hlad má Brno spoustu skvělých odpovědí třeba v podobě nových bister. A za kulturou můžete vyrazit nejlépe do Moravské galerie, která dokazuje, že i v regionech může být světové umění.

JAK SE TAM DOSTAT

Hotel Avion
Česká 150
602 00 Brno-střed

Ukázat na mapě
Tip partnera speciálu

ZÁŽITEK Z CESTY

Inteligentní systémy Range Roveru prý zařídí, že se vám v centru jakéhokoli města bude parkovat skvěle. No, můžeme potvrdit. Podélné parkování nebyl nejmenší problém. Kam a jak parkujete, můžete v přímém přenosu sledovat na displeji na palubní desce. Ještě o něco víc jsme ale na rušné ulici ocenili senzor při příčném parkování. Ten řidiče upozorní, že záhy bude projíždět auto, a vy byste tedy měli přestat couvat.

Chci zažít
Úspěšné Česko jsme pro vás zmapovali v nejnovějším Range Roveru páté generace #landroverapproved 

V novém Range Roveru můžete vyjet kamkoliv. Na pastvinu i večer do opery

Tohle je asi jediné auto na světě, ve kterém přes den můžete nahánět krávy po pastvinách, pak si s wapkou užít čtvrt hodiny radosti při smývání bahna a večer v něm ve fraku a lakovkách vyrazit na koncert do opery.

Celý článek