Za historií a modernou najednou

Vyrazit za moderní českou architekturou do středověkého hradu? Co zní možná jako nesmysl, je ve skutečnosti skvělým nápadem, o čemž snadno přesvědčí monumentální hradní komplex Helfštýn. 

Leží na půlce cesty mezi Olomoucí a Valašským Meziříčím a po tom, co byl šest let kvůli rekonstrukci uzavřen, se z něj nedávno vyklubala nová perla Moravy. Dokonale se tu snoubí staré s novým – ani jedno neruší to druhé. Ať už jde o točité schodiště z těžké oceli, odhalené stěny, nebo skleněné stropy tam, kde ještě nedávno nebylo nic, jen výhled do nebe. 

V tomhle místě se dvě doby spojily v jednu, a že jde o skutečně mimořádně zdařilou rekonstrukci, nedávno potvrdila i mezinárodní porota České ceny za architekturu. Její hlavní cenu si totiž loni na podzim odneslo právě duo architektů Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z olomouckého atelieru-r, kteří zásadním způsobem změnili podobu i využití torza renesančního paláce.

Porota ocenila, že díky zdařilé rekonstrukci zve hrad širokou veřejnost k prozkoumávání a objevování, čemuž pomáhají různé průchody, vyhlídky a terasy, ze kterých je báječný výhled do okolí. „Architektům se podařilo jazykem současnosti oživit něco z minulosti. A díky tomu, že to může žít, může to i fungovat,“ řekl po vyhlášení vítězů helfštýnský kastelán Jan Laoro. Tohle místo láká k návštěvě ty, kteří milují i historii, i ty, kteří naopak touží po moderně. Na Helfštýně najdou oboje.

No items found.

KAM DÁL

Jestli to máte na Helfštýn daleko, ubytovat se můžete třeba v nedaleké Olomouci. Krásné bydlení i pohodu nabízí tamní Long Story Short hostel a na jídlo zajděte třeba do vyhlášeného Entree Přemka Forejta.

JAK SE TAM DOSTAT

Hrad Helfštýn
Týn nad Bečvou
473 01 Nový Bor

Ukázat na mapě
Tip partnera speciálu

ZÁŽITEK Z CESTY

Hned po nastartování nového Range Roveru nás dostala jedna věc. A dostala nás dokonce tak, že bez ní už nedokážeme existovat. Head-up displej. Není to žádná plastová placka, která by spíš překážela ve výhledu, Range Rover totiž promítá veškeré klíčové informace přímo na sklo před řidiče. Ani na vteřinu není potřeba ztrácet pozornost sledováním přístrojové desky. Oči i mysl se tak mohou soustředit pořád na to, co se děje na cestě před vámi.

Chci zažít
Úspěšné Česko jsme pro vás zmapovali v nejnovějším Range Roveru páté generace #landroverapproved 

V novém Range Roveru můžete vyjet kamkoliv. Na pastvinu i večer do opery

Tohle je asi jediné auto na světě, ve kterém přes den můžete nahánět krávy po pastvinách, pak si s wapkou užít čtvrt hodiny radosti při smývání bahna a večer v něm ve fraku a lakovkách vyrazit na koncert do opery.

Celý článek