Do pohádky na Pustevny

Na tomhle místě jako z pohádky najdete nejen nádhernou beskydskou krajinu, čistý vzduch a unikátní dřevostavbu s pohnutou historií, ale také zdroj inspirace a naděje. Naděje, že i když všechno padne popelem, má smysl vstát a pustit se do práce. Přesně to ukazuje jedinečná chata Libušín na Pustevnách. Když stavbu, původně už z konce 19. století, před osmi lety kompletně zničil požár,  po národní kulturní památce zůstaly jen ohořelé trámy. Namísto pláče se okamžitě vzedmulo odhodlání jedno z klíčových děl uznávaného architekta Dušana Jurkoviče zase postavit.

Oprava probíhala formou tzv. vědecké rekonstrukce, což obnáší nejen využití autentických materiálů, ale i původních postupů, technologií, strojů a nářadí, které sloužily k původní stavbě před víc než sto lety. Mimochodem, konkrétní stromy na stavbu, které musely pocházet z okolních lesů, se vybíraly několik let. Po spoustě neuvěřitelně náročné práce a víc než stomilionové investici bylo před dvěma lety konečně hotovo, Libušín se vrátil ke své podobě z roku 1925 a barvám z roku 1899 a od té doby se má zase k světu. Zajeďte se podívat na tuhle výjimečnou památku, která se dokonce stala dřevostavbou roku.

Bonus navíc? Není třeba zůstávat jen u koukání. V chatě je výborná restaurace (jak jinak než s unikátním interiérem), která se specializuje na tradiční valašskou kuchyni. Je libo frgál?

No items found.

KAM DÁL

Jen nedaleko odsud je zcela nový počin architektů ze studia Henkai, kteří u Horní Bečvy vytvořili tři moderní vyhlídkové objekty a zcela nové trasy, jež vás zavedou na kouzelné místo v Beskydech, kam cestu znali dlouho jen místní. Odpočinout si pak můžete jen kousek odsud v jednom z nejoceňovanějších butikových hotelů v Česku Mezi plůtky v Čeladné. Hned na jejím kraji seženete výborné pití i něco k snědku v bývalé kovárně, dnes bistru Kovárna.

JAK SE TAM DOSTAT

Chata Libušín
Pustevny

Ukázat na mapě
Tip partnera speciálu

ZÁŽITEK Z CESTY

Koruny beskydských lesů si spolucestující na roadtripu užili díky panoramatické skleněné střeše. Jeden povel tlačítka a střecha auta se z černé změní na průhledné sklo, které propustí denní paprsky. Další povel pak střechu vysune, takže kromě světla vás zaplaví i čerstvý lesní vzduch.

Chci zažít
Úspěšné Česko jsme pro vás zmapovali v nejnovějším Range Roveru páté generace #landroverapproved 

V novém Range Roveru můžete vyjet kamkoliv. Na pastvinu i večer do opery

Tohle je asi jediné auto na světě, ve kterém přes den můžete nahánět krávy po pastvinách, pak si s wapkou užít čtvrt hodiny radosti při smývání bahna a večer v něm ve fraku a lakovkách vyrazit na koncert do opery.

Celý článek