Za architektonickým skvostem do bývalé porcelánky

Dlouhé lány polí, třešně a jabloně podél klikatých cest a na obzoru vzdouvající se kopce. Jen málo scenérií je krásnějších. Už se pomalu blížíte k cíli. Po pravé ruce možná v jednu chvíli zahlédnete stodolu, kde se právě koná svatba. To je první signál, že jste na místě. Druhým poznávacím znakem pak bude k obloze se pnoucí staletá sekvoj v zámeckém parku. Už jste skoro tam! Projedete malou obcí Kravsko, vyjede na kopec a zatáčka vám nabídne výhled, na který jste čekali. Za prašnou cestou mezi poli s obilím vás vítají bílé stěny tři sta let starého stavení a tolik kýžený klid. 

Kocanda Kravsko, projekt rodiny Zmekových, za svou čtyřletou existenci stihla sklidit několik cen, mimo jiné za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje 2020 a také zvítězila v kategorii Penziony katalogu Amazing Places pro rok 2021.

„Stála jsem uprostřed ruiny bývalé porcelánky a jediné, na co jsem myslela, bylo, že ten výhled do kraje je nádherný,“ vypráví Ludmila Zmeková, která se před necelými čtyřmi lety rozhodla starý rozpadlý areál s hlavní historickou budovou a novějším továrním komplexem koupit. „Všichni nás odrazovali, ale ten potenciál se nedal nevyužít.“ 

A měla pravdu. Dnes vás místo přízviska „továrna” napadne spíše „moravské Provence“, jak mnoho hostů rádo podotýká. A není se čemu divit. Světlá zeď kontrastující se sytě oranžovou sedlovou střechou, fontána a levandulová a bylinková zahrada lemovaná pískem a skládanými cihlami vás opravdu v mysli přenese do slavného francouzského regionu.

Při procházce po areálu, nad kterým se tyčí tovární komín s moderní světelnou instalací, záhy zjistíte, že jde o dokonalou souhru minulosti a současnosti. Za citlivou rekonstrukcí historické budovy, ale i bývalých industriálních hal stojí mladší generace rodiny, manželé Horovi, kteří tvoří dvě třetiny architektonického studia ORA. Ano, toho studia, které stojí i za Sýpkou Arnoštov nebo za minimalistickým Štajnhausem v Mikulově. 

Minimalistický styl se ostatně podepsal i v Kocandě. Jednoduché interiéry pokojů dávají vyniknout původním prvkům, jako jsou dřevěná prkna vkusně doplněná čedičovými či cementovými dlaždicemi. Vše v přírodních odstínech tak, aby celek ladil. O kus dál je i novější budova, která ubytuje další desítky hostů. Celý areál totiž převážně využívají svatebčané, kteří tu v klidu ubytují velkou rodinu i s přáteli. „V Kocandě už jsme zvládli během jediného dne uspořádat tři svatby,“ vypráví paní Ludmila Zmeková. 

Pro rodinu Zmekovu, která provozuje i vinohrady a vinný sklep v nedaleké obci Vrbovec, bylo propojení vinného byznysu s tím svatebním přirozenou volbou. Na Kocandě byste neměli vynechat ani stylový sklípek, který má také na svědomí architektonické studio ORA. I okolí Kocandy je krásné. Hned za humny je les a pole a v obci Kravsko zase zámek s rybníkem. Ale nemusíte se nutně procházet – vezměte do ruky knihu nebo si napusťte vanu s výhledem přímo do zelených polí a chvíli jen relaxujte.

No items found.

KAM DÁL

Na brunch si zajeďte do Znojma do malé kavárny a patisserie Půl napůl, kterou mladí manželé vedou s láskou ke všemu kvalitnímu a francouzskému. Skrz spletité a úzké uličky starého města, kterými se Range Roverem propletete bez menších obtíží, se stavte o kousek dál pro lahev vína do vinárny Enotéka, na jejíž současné podobě se podepsalo architektonické studio Chybík a Krištof. A jestli si chcete užít i jízdu po okresce a pár ostřejších zatáček, přepněte do jízdního režimu sport a vyjeďte si na výlet do třináct kilometrů vzdáleného Vranova nad Dyjí.

JAK SE TAM DOSTAT

Kocanda Kravsko 45
671 51 Kravsko

Ukázat na mapě
Tip partnera speciálu

ZÁŽITEK Z CESTY

Kdo má loveckého psa, ví. Cestovat s velkým akčním zvířetem není jednoduché. Potřebujete správné auto i destinaci. V Range Roveru jsme na cestu sklopili všech pět zadních sedaček, takže si i ten náš pes mohl pohodlně lehnout. Už v momentě, kdy skočil do kufru, se na nás podíval s výrazem „proč tohle auto nemáme už dávno?“. 

Nový model Range Roveru disponuje nejen velkým prostorem, ale nabízí i neuvěřitelně plynulou a stabilní jízdu ať už na dálnici, klikatých okreskách, nebo na prašné polní cestě. A tohle pohodlí ocenil nejen náš pes.

Kdykoli jsme s naším britským aristokratem (řeč je o psovi, ačkoli i Range Rover jde jen těžko pojmenovat jinak) zastavili na kraji pole či lesa, aby se proběhl, mohli jsme si zastávku parádně zpříjemnit – kufr auta se pouhým vyklopením spodní části promění na piknikovou lavičku, která unese až 400 kilogramů. Hned nad vámi jsou ve dveřích kufru repráky, takže si posezení můžete vylepšit i hudbou.

Chci zažít
Úspěšné Česko jsme pro vás zmapovali v nejnovějším Range Roveru páté generace #landroverapproved 

V novém Range Roveru můžete vyjet kamkoliv. Na pastvinu i večer do opery

Tohle je asi jediné auto na světě, ve kterém přes den můžete nahánět krávy po pastvinách, pak si s wapkou užít čtvrt hodiny radosti při smývání bahna a večer v něm ve fraku a lakovkách vyrazit na koncert do opery.

Celý článek